Niebezpieczne symbole

1. Amulety, talizmany. Są to drobne przedmioty z obszaru okultyzmu. Mają pochodzenie pogańskie, sekciarskie lub wywodzą się z obcych kultów. Według definicji słownikowych, amulety mają chronić przed niebezpieczeństwami, urokami, złymi duchami, chorobami. Talizman zawiera wyryty symbol lub wizerunek istoty uważanej za władającą innymi siłami, i rzekomo zdolną do ochrony właściciela lub zapewnienia mu szczęścia. Posiadanie lub noszenie przy sobie amuletów, talizmanów sprzeciwia się wierze i czci Boga zawartej w przykazaniu pierwszym – Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną. Na palcu lub na piersiach nosi się przedmioty intymnego związku -przymierza z Bogiem lub człowiekiem (pierścionek, obrączka, medalik). W przypadku noszenia magicznych przedmiotów obdarza się zaufaniem tajemną duchową moc, która rzekomo ma przynieść ochronę, szczęście. W rzeczywistości jest inaczej. Osoba, która je nosi w jakimś zakresie otwiera złemu duchowi dostęp do siebie. Im większe jest przywiązanie do tych przedmiotów, i wiara w ich magiczne działanie, tym większego negatywnego wpływu duchowych sił można się spodziewać. Nabywanie ich u spirytystów, okultystów, szamanów, w sklepach ezoterycznych niesie dodatkowe duchowe niebezpieczeństwo (ze względu na zaklęcia, czary). Praktyka duszpasterska (modlitwy wstawiennicze, egzorcyzmy) potwierdza, że osoby pokładające nadzieję w mocy amuletów, talizmanów po jakimś czasie mają nasilone problemy duchowe, psychiczne i częstsze życiowe niepowodzenia.

Katolik nie powinien nosić magicznych gadżetów, trzymać w domu zabobonnych przedmiotów, rzeczy związanych z obcymi kultami (np. azjatyckimi, afrykańskimi), ponieważ stoi to w poważnej sprzeczności z wiarą w Boga w Trójcy Świętej. Katolik modli się do Boga o opiekę i potrzebne łaski w życiu. W wymiarze duchowym chroni nas łaska Boża, strzegą nas aniołowie, Matka Boża i Święci, ale trzeba się modlić. Poniżej zamieszczono niektóre magiczne przedmioty.

Pierścień atlantów. Wywodzi się ze starożytnej magii egipskiej. Zalecany przez magię jako przedmiot sprowadzający „dobre energie”, by wpływać korzystnie na zdrowie i pomyślność. Moc znaku ma dawać nietykalność, silną ochronę przed agresją z zewnątrz, przed wypadkami, kradzieżami, urokami itd. Osoba, która go nosi odwraca się od Boga i w poważny sposób naraża się na niszczące działanie złego ducha.

 

Pierścień z runami Wikingów (rozmiar 37-38) Pierścień z runami Wikingów (starożytne pismo skandynawskie). Jak piszą okultyści – zapewnia potężną ochronę przed wszelkim złem i nieszczęściem. Daje poczucie siły i mocy, by pokonać życiowe przeszkody. Łączy on rzekomo daną osobę z mocą energii ziemi. Różne pierścienie runiczne zawierają tajemne znaki odwołujące się do duchowych mocy.

Krzyż z kokardką (ankh). 'Klucz życia’, atrybut bogów starożytnego Egiptu, klucz do boskiej wiedzy i przeznaczenia, nieśmiertelność. Niebo i Ziemia, połączenie przeciwieństw, kobieta i mężczyzna. Obecnie głównie symbol wolnego seksu i pogardy dla dziewictwa. Ezoterycy twierdzą, że jest on czymś więcej niż amulet, jest kształtem mocy. Widoczna na nim „Laska Ozyrysa” jest według nich „promiennikiem tajemniczej siły – zdolnej razić i niszczyć wroga, ale także promieniować boską energią neutralizująca zło płynące od wroga.

 

 

Siły Yin – Yang. Według chińskiego taoizmu siły te wyszły z wiecznej Najwyższej Ostateczności. Z nich powstało pięć pierwiastków (ogień, woda, ziemia, metal i drewno), a z nich wszystkie inne byty. Jest to zupełnie inna niż biblijna koncepcja stworzenia. Duchowe siły (energie) yin i yang są rzekomo w ciągłym ruchu i wpływają na kosmos, przyrodę, każdego człowieka – jego los, zdrowie. Zaprzecza to prawdzie o Opatrzności Bożej. Koncepcja tych sił ma zastosowanie w jodze, sztukach walki, medycynie niekonwencjonalnej (akupunktura, akupresura), w tradycji ezoterycznej New Age, Feng shui. Katolik ma wierzyć w Boga, a nie w moc boskich energii yin –yang.

 

Amulety w Feng-shui. Jest okultystyczną metodą aranżacji wnętrz wywodzącą się z taoizmu. Zakłada się tu, że odpowiednie usytuowanie sprzętów domowych umożliwia przepływ energii „chi”, co skutkuje lepszym samopoczuciem, a nawet sukcesem materialnym. W tym celu stosuje się magiczne symbole, figurki wschodnich bóstw, znaki chińskiego alfabetu, zwierciadła (ba-gua), kryształy, dzwonki rurkowe i inne. Według feng shui krzyż chrześcijański jest przedmiotem energetycznie szkodliwym.

 

 

Krzyż celtycki. Wywodzi się z wierzeń pogańskich. Atrybut boga Odyna. Symbolizuje most do innego świata, wyższej energii i wiedzy.

 

 

Talizmany islamskie. Mają rzekomo chronić posiadacza przed złymi mocami, duchami, demonami, złorzeczeniom itp. Często zawierają werset z Koranu, co ma szczególnie chronić przed mocami nieczystymi i urokami.

 

 

Żuk- khepri. Symbol reinkarnacji w mistyce egipskiej. Kształt skarabeusza był w Egipcie nadawany bóstwom. Wierzono bowiem, iż żuk rozmnaża się sam z siebie; stąd jego boska moc stwórcza. Amulety żuka miały chronić przed złymi siłami, ale przede wszystkim pomagać w odrodzeniu się po śmierci do życia wiecznego – w taki sposób, jak skarabeusz odradza się sam z siebie. Skarabeusza odnaleźć można na okładkach wielu płyt rockowych, medalionach i tatuażach.

 

 

Młot Thora. Pochodzi z pogańskich wierzeń germańskich i skandynawskich, gdzie pojawia się Thor, bóg-grom. Młot służył Thorowi do rozbijania przeszkód i wszelkich barier stających na drodze do szczęścia. Amulet rzekomo pomaga w osiąganiu celów i sukcesów w handlu, chroni przed stratami i niepowodzeniami.

 

 

Czerwona nitka. Magiczna wiara w działanie czerwonej nitki bierze początek z kabały. Nosi się ją na ręce lub zakłada na jakieś przedmioty. Ma chronić przed złymi spojrzeniami, nieszczęściami.

 

 

Słoń z trąbą uniesioną do góry. Talizman pochodzenia azjatyckiego. Noszony przy sobie ma przynosić szczęście i dobrobyt.

 

 

 

Drzewko szczęścia. Według okultystów, talizman ten daje ochronę, radość, szczęście. Dodatkowo naturalne kamyczki umieszczone na gałązkach wzmacniają moc drzewka. Spotykane jest także jako wisiorek, kolczyki.

 

 

 

Inne talizmany, amulety. Zawierają zazwyczaj grafiki związane z pogaństwem, napisy odwołujące się do duchowych mocy.

 

 

 

2. Symbole demoniczne. Niektóre symbole mają wyraźnie demoniczny charakter. Noszenie takich symboli i utożsamianie się z „ideami” satanistycznymi, bunt wobec Boga, negowanie moralności chrześcijańskiej jest szczególnie groźne. Osoby takie bardziej otwierają swoje wnętrze na niszczące działanie złych duchów, gdyż bezpośrednio się do nich odnoszą. Głównymi objawami duchowego zniewolenia jest awersja do sfery sakralnej (modlitwa, nabożeństwa, miejsca kultu Bożego).

 

Pentagram. Z dwoma wierzchołkami ku górze uważany jest za symbol szatana, ze względu na podobieństwo do głowy kozła. Jest jednym z najczęściej używanych symboli przez satanistów. Pentagram z jednym wierzchołkiem ku górze jest stosowany w magii ochronnej.

 

 

 

Symbole Bestii, czyli szatana. Sataniści zaczerpnęli liczbę 666 z Apokalipsy. Często bywa ona kodowana, np. w formie FFF (F – szósta litera alfabetu). Symbol ten występuje także w postaci trzech połączonych okręgów. Symbole te występują w wielu grach komputerowych, filmach i książkach, na okładkach płyt.

 

 

Odwrócony krzyż. Wyśmiewa i odrzuca krzyż Chrystusa Jedynego Zbawiciela Człowieka. Ten emblemat noszony jest przez satanistów. Można go zobaczyć na szyjach niektórych muzyków grup rockowych oraz na okładkach płyt muzyki heavy metal.

 

 

Krzyż Nerona. Krzyż złamany, pacyfka. Okultystyczny symbol propagowany jako emblemat ruchów pacyfistycznych, anarchistycznych. Złamane w dół ramiona krzyża oznaczają upadek chrześcijaństwa. Dla satanistów to motyw sprofanowanego krzyża.

 

 

Symbol błyskawicy. Ma swoje korzenie w mistycyzmie Wschodu. Prawdopodobnie oznaczał on siłę i moc. Z czasem przyjęty został przez niektórych okultystów oraz grupy skinheads. W Piśmie św. błyskawica oznaczała szatana (Łk 10,18). Wtedy rzekł do nich: Widziałem szatana, spadającego z nieba jak błyskawica. Symbol ten oznacza „niszczyciela” i przedstawia moc szatana. Używane było również przez nazistowskie oddziały śmierci (SS) oraz przez niektóre zespoły rockowe (KISS, AC/DC).

 

 

UDJAT. Święte oko Horusa (boga nieba w mitologii egipskiej). Przypomina, że bogowie stale widzą ludzi i są zawsze i wszędzie obecni. Noszony przez ludzi jako amulet ochronny ma chronić przed nienawistnym i zazdrosnym spojrzeniem bogów i ludzi. Symbol odnoszony jest też do Lucyfera – króla piekła. Oko jest na wpół zamknięte i oznacza, że choć może ci się wydawać, że diabeł cię nie obserwuje, on to jednak czyni. Poniżej oka jest łza, bo szatan płacze nad tymi, którzy są poza jego wpływami.

 

Rogata dłoń. Znak rozpoznawczy wyznawców satanizmu, okultystów. Używany jest również przez osoby chodzące na koncerty heavy metalowe, jako element określający ich przynależność do przesłania negatywizmu zawartemu w tej muzyce. Istotny jest fakt, iż używają oni zasadniczo lewej dłoni (lewa strona w symbolice biblijnej jest naznaczona negatywnie). Znak ten jest zamieszczony na okładce biblii szatana.